PRÁVNÍ OKÉNKO

Jak půjčit peníze příbuzným a nespálit se?

19.03.2020

Podle statistik má většina z nás zkušenost s půjčením peněz příbuzným nebo známým. Každý pátý Čech však má s touto formou výpomoci negativní zkušenosti – půjčením peněz v důsledku utrpěly rodinné či přátelské vztahy nebo jeho peněženka, často však obojí.

Většina lidí přitom svým příbuzným nebo známým půjčí bez úroku, ručení nebo jakéhokoliv jiného zajištění, smlouvy a bez toho, že by předem ověřovali finanční situaci toho, kdo si chce peníze půjčit. Nejčastějším důvodem, proč jsme v takovém případě méně obezřetní, bývá důvěra a snaha nepoškodit dobré vztahy. Ne nadarmo však platí, že „dobré účty dělají dobré přátele“. Jak tedy půjčit peníze tak, abychom je ještě někdy viděli a zároveň se nemuseli obávat ohrožení vztahů, na kterých nám záleží?

Pokud nás někdo požádá o zapůjčení finančního obnosu, je vhodné nejprve probrat s ním jeho finanční situaci a případně se poptat i v jeho okolí. Pokud je dotyčný např. delší dobu nezaměstnaný a v poslední době si půjčil již od více lidí, je velké riziko, že naše peníze už nikdy neuvidíme. V případě vyššího obnosu nebo nějakého podezření se vyplatí investovat i několik stokorun za výpis z centrální evidence exekucí – pokud má dotyčný několik exekucí, které nám navíc třeba i zamlčí, může to indikovat nekalé úmysly žadatele o půjčku a půjčku bychom si v takovém případě měli velmi pečlivě rozmyslet.

Pokud se přece rozhodneme půjčku poskytnout, v každém případě bychom o tom měli sepsat písemnou smlouvu, byť i krátkou. Bez písemné smlouvy máme jen velmi omezené možnosti jak existenci půjčky prokázat. Nejde přitom jen o důkaz poskytnutí půjčky, ale i o jistotu mezi stranami. Často mohou totiž i samotné strany zapomenout, jaký obnos byl vlastně zapůjčen a na jakou dobu, a že šlo vlastně o půjčku – dlužník by mohl také jinak půjčku považovat za dar. Díky písemné smlouvě má i dlužník jistotu, že po něm věřitel nebude požadovat více, než je ve smlouvě uvedeno.

Co však udělat v případě, že jsme již peníze půjčili a žádnou smlouvu neuzavřeli? To bude předmětem dalšího právního okénka.

ZPĚT NA CENTRUM PRÁVNÍ POMOCI