PRÁVNÍ OKÉNKO

„Říkají, že jsem odborník“ anebo o škodě způsobené (nesprávnou) informací nebo radou

02.07.2020

Jsou různé způsoby, jak nám někdo může způsobit škodu, jedním z nich je bezpochyby i špatná rada. Jistě si každý z nás vybaví scénu z filmu Slavnosti sněženek, kde Jaromír Hanzlík se slovy „říkají, že jsem odborník“ radí Zdeňku Svěrákovi s opravou trabantu, nakonec však nešťastnému řidiči zůstane pouze nepojízdné auto s motorem rozebraným na silnici. Pokud nám někdo poskytne špatnou radu a my se podle ní řídíme, jistě nám může vzniknout značná škoda. Je však možné se domáhat náhrady této škody po tom, kdo nám radu poskytl?

Zákon umožňuje požadovat uhrazení tzv. škody způsobené informací nebo radou, a to za splnění dvou podmínek. Radu nebo informací nám musí poskytnout odborník, který radí v rámci svého oboru. Nemusí přitom o sobě tvrdit, že je expertem, stačí, když vykonává určitou profesi. Například u daňového poradce nebo realitního makléře (důvodně) předpokládáme, že své profesi rozumí a že rada od takového odborníka bude vycházet z určitých znalostí a pečlivosti.

Druhou podmínkou je, že rada byla poskytnuta za odměnu. Škodu tedy nemůžeme požadovat po automechanikovi, který nám ze známosti poradil, ale za tuto radu nic nechtěl. Aby vznikla odpovědnost za škodu, musí jít jednorázovou placenou konzultaci nebo radu poskytnutou v rámci dlouhodobé placené spolupráce, jako je například projektování domu. Jestliže jde o placené poradenství, nemůže se odborník vzdát odpovědnosti za škodu způsobenou informací nebo radou, i kdyby si to napsal do smlouvy. Takové ujednání ve smlouvě by pak bylo neplatné.

ZPĚT NA CENTRUM PRÁVNÍ POMOCI