PRÁVNÍ OKÉNKO

Nedovolené šmírování sousedů aneb za jakých podmínek si můžeme dát na pozemek bezpečnostní kameru?

02.07.2020

Existuje celá řada způsobů jak ochránit svůj majetek. Jedním z nich je i bezpečnostní kamera. Pro její umístění je však nutné dodržet určité podmínky.

Pro umístění kamerového systému na našem pozemku musí existovat vážný důvod, jako je například ochrana majetku před případnými zloději. Kamera musí zachycovat jen chráněnou nemovitost, resp. jen to, co je předmětem ochrany. Je ale nutné ochranu majetku pomocí bezpečnostní kamery kombinovat s dalšími způsoby ochrany, jako je mimo jiné zamykání dveří.

Může se stát, že kamera bude snímat i část sousedova pozemku. Je to však legální? Kamera může snímat vlastní nemovitost a přiměřeně také její hranici, to znamená právě například část přilehlých sousedních zahrad nebo i část silnice. V žádném případě ale nesmí nepřiměřeně zasahovat do soukromí ostatních osob a snímat celý sousedův dům nebo pozemek. V opačném případě by se soused mohl obrátit na soud s žalobou a domáhat se upuštění od neoprávněného zásahu.

Kamerový systém zároveň nesmí snímat větší část veřejného prostranství a zaznamenávat tak, kdo se např. pohybuje na ulici nebo na náměstí. Výjimku představuje případ, kdy už nám byl opakovaně majetek poškozen (např. posprejovaný plot, krádež), v takovém případě je snímání veřejného prostranství, odkud pachatel pravděpodobně přišel, ospravedlnitelné.

ZPĚT NA CENTRUM PRÁVNÍ POMOCI