PRÁVNÍ OKÉNKO

Zákon „lex voucher“ – co se stane se zrušeným zájezdem kvůli koronaviru?

02.07.2020

Zaplatili jste si zájezd, ten se ale nyní kvůli koronaviru nemůže uskutečnit – co s tím? V důsledku aktuální situace došlo ke schválení zákona „lex voucher“, který zmírňuje dopady koronaviru na cestovní ruch. V případě zrušení zájezdu s termínem zahájení od 20. února 2020 do 31. srpna 2020 má cestovní kancelář právo vám vystavit poukaz (voucher) na náhradní zájezd, aniž by Vám musela vracet už uhrazené peníze nebo zálohy za zájezd.

Nemusí se přitom jednat o zájezd zcela totožný, ale o zájezd stejné kvality. Pokud jste si tedy zaplatili zájezd do pětihvězdičkového hotelu, je Vám cestovní kancelář povinna zajistit rovnocenné služby, tedy opět pětihvězdičkový hotel. Poukaz lze vyčerpat do konce ochranné doby, která končí 31. 8. 2021. Pokud poukaz vyčerpat nestihnete, anebo Vám cestovní kancelář poukaz nenabídne, bude povinna Vám vrátit již uhrazenou cenu zájezdu.

Zároveň se nemusíte bát, že byste o své peníze přišli, pokud by cestovní kancelář zkrachovala. Pro tento případ budou totiž vystavené poukazy na náhradní zájezdy povinně pojištěny.

Pro určitý okruh osob, jako jsou například senioři, samoživitelky nebo držitelé průkazu ZTP, je stanovena možnost tento poukaz odmítnout. V tomto případě tedy cestovní kancelář musí do 14 dnů od odstoupení od smlouvy vrátit již uhrazené platby.

ZPĚT NA CENTRUM PRÁVNÍ POMOCI